تعاریف
تعاریف

1- صنایع دستی: برای صنایع دستی تعاریف مختلفی بیان شده است به عنوان مثال در کتاب "هنرهای سنتی ایران در یک نگاه" اینگونه تعریف شده است "به آن گروه از فرآورده ها اطلاق می شود که با استفاده از مواد اولیه طبیعی بومی، خارج از چرخه غذایی و به کمک دست و ابزار ساخته شده و متاثر از سابقه تاریخی، ویژگیهای فرهنگی و جغرافیایی مکان تولید، عادات اجتماعی، باورهای سنتی و معیارهای زیبایی شناختی بومی و ملی بوده و ذوق و هنرو خلاقیت فردی سازنده اثر در تک تک تولیدات مشهود باشد."¹ از آنجا که در این سایت نیازمند به یک تعریف ساده تر و با معیارهای کمی هستیم، بنابراین صنایع دستی رو به شکل زیر تعریف می کنیم؛

  هر ساخته ای که قسمتی یا تمام آن بوسیله دست یا با ابزارهای دستی ساخته شده باشد، مانند ظروف سفالی، کیف های چرمی دست دوز، فرش دست بافت و ... این تعریف شامل صرفا رنگ آمیزی و آماده سازی نهائی نمی باشد، به عنوان مثال مجسمه رزینی که توسط قالب ماشینی درست شده باشد و صرفا رنگ آمیزی آن دستی باشد، طبق تعریف این سایت صنایع دستی محسوب نمی گردد.

2- آثار هنری: هر گونه صنایع دستی که بصورت منحصر به فرد و غیرتکراری ساخته شده باشد.

♦ از این پس هرجا کلمه "اثر" به تنهائی آورده شود، شامل صنایع دستی و آثار هنری می باشد.

3- تولید ایرانی: هر اثری که در داخل کشور ایران ساخته و خلق شده باشد و عینا مشابه یا تقلیدی از صنایع دستی و نمادهای غیر ایرانی نباشد.

4- عتیقه: هر گونه اثری که به لحاظ قدمت تاریخی دارای ارزش باشد.

5- آثار باستانی: هرگونه شی عتیقه ای که مالکیت مادی یا معنوی آن متعلق به یک فرد حقیقی نباشد و در زمره آثار ملی قرار گیرد.

6- پدیدآورنده: فرد حقیقی که شخصا اثر را ایجاد یا خلق کرده است و تمام حقوق مادی و معنوی اثر متعلق به وی می باشد.

7- مالک اثر: فرد حقیقی یا حقوقی که پدیدآورنده اثر نبوده اما از طرف پدیدآورنده اثر اختیار تام جهت فروش اثر به غیر را دارد.

8- اثر دست دوم: هر گونه اثری که قبلا از پدیدآورنده آن خریداری شده باشد.

♦ اگر اثر توسط صاحب یک کسب و کار صنایع دستی به منظور فروش به دیگری خریداری شده باشد، دست دوم تلقی نمی گردد.

9- کاربر عادی: کاربری که هنوز هویت وی توسط مدیر سایت تائید نشده است.

10- کاربر ارتقا یافته: کاربری که هویت وی توسط مدیر سایت تائید شده است.

11- گالری: یک نمایشگاه مجازی که با شرایط تعریف شده در سایت، جهت نمایش و فروش آثار، در اختیار کاربر ارتقا یافته قرار می گیرد.

12- هنرمند: به کاربرانی که دارای گالری فعال باشند، هنرمند گفته می شود.

13- خریدار: کاربری که از طریق سایت اقدام به خرید یک اثر می نماید.

14- فروشنده: هنرمندی که اثر آن توسط خریدار از طریق سایت خریده می شود.

15- پنل کاربری: فضای اختصاصی هر کاربر که پس از ورود به سایت (لاگین) قادر به دیدن آن می باشد. اطلاعات شخصی و سابقه فعالیتهای هر کاربر در پنل کاربری قابل مشاهده است.


کتاب "هنرهای سنتی ایران در یک نگاه" – انتشارات آذر – چاپ دوم / 1394 – صفحه 25

امارگیر سایت